titulní strana

o nás

naši psi

odchovy

o plemeni

galerie

odkazy

     
 

 z Jizerky na Smědavu                                                                                                                       

Tuto čtrnáctikilometrovou, nenáročnou trasu jsme volili kvůli malým dětem a crooseru, který jsme táhli s sebou. Začínáme na parkovišti na Jizerce pod Bukovcem a vycházíme na vedlejší trasu (cyklotrasa 3020) směrem na Promenádní. Po ní pokračujeme až na Smědavu. Na Smědavě krátká pauza na oběd v samoobslužné jídelně a zase zpět, tentokrát po hlavní trase. Tento směr výletu byl ideální pro psy. Po vedlejší Promenádní trase tolik lidí nechodí a mohli běhat na volno. Směrem ze Smědavy na Jizeku je pak trasa velmi frekventovaná a psi i kvůli velkému množství cyklistů musí být na vodítku. Pár fotek zde.

 
     
 

 ze sedla k elektrárně přes Poledník                                                                                              

Tato nádherná procházka bukovým lesem a skalami začíná v Oldřichovském sedle, ze kterého se vydáme po zelené tur. značce do kopce na Poledník a Bílou Kuchyni. Odtud po modré tur. značce na rozcestí pod Olivetskou horou, dále kousek po žluté na rozcestí Za Přehradou a dále po modré kolem vodní nádrže Bedřichov přes hráz po modré Poutní cestě až do Rudolfova k elektrárně, kde lze nasednout na autobus MHD. Trasa není vhodná pro kola, ani kočárky. Fotky si můžete prohlédnout zde.

 
     
 

 přechod přes Střední jizerský hřeben                                                                                              

Na trasu jsme vyrazily z parkoviště na Mořině (pod horou Bukovec). Jako první nás čekal výšlap na Bukovec, již v polovině kopce přišlo na svlékání svršků. Arleta celá radostná běží napřed a pak dělá znuděné pózy, hlavu položenou na předních packách, jako by říkala: "no to je dost, že jdete, ještě budeš zdržovat dalším svlékáním, nebo co?". Cesta dolů šla úplně sama, po vykulení se z lesa nás čekal výhled na horskou osadu Jizerka. Lidí spousta, takže jsme tímto místem jen prosvištěly, holky se osvěžily v potůčku (Sklářský potok) a razíme dál. Asfaltová cesta není zrovna to pravé ořechové, ale co se dá dělat. Alespoň, že je cestou dost příležitostí k osvěžení. Tato cesta je dost frekventovaná cyklisty, naštěstí však na další námi vybranou trasu cyklisté nesmějí. Odbočujeme z hlavního tahu na Smědavu na Lasičí cestu, která vede přes Jelení stráň a Pytlácké kameny na Předěl. Jelikož je to pouze pro pěší, potkaly jsme pouze troje lidi. Jinak všude klid a ráj na zemi, samozřejmě pokud se vydaří počasí a nám se vydařilo náramě. Auto na nás čekalo v Bílém Potoce, cestou z Předělu jsme ještě vybraly jednu kešku na Paličníku a konečně hurááá z kopce dolů. Fotky si můžete prohlédnout zde.

 
     
 

 Černostudniční hřeben                                                                                                                    

14 km dlouhá trasa z Tanvaldu do Jablonce nad Nisou přes Černostudniční hřbet. Trasa vede po červené tur. značce na Černou studnici a dále po zelené. Z Tanvaldu je výstup na Černostudniční hřbet poměrně strmý, a ti kdo ho absolvovali, si mohou odpočinout na skalní vyhlídce Terezínka. Oblíbeným místem Černostudničního hřebenu je Muchov. Vrchol je upraven na přírodní rozhlednu a je tvořen rozsáhlou skupinou skal vystupujících z balvanitých sutí. Dostupný je díky stezce z naskládaných kamenů. Vypravuje se, že vládce Jizerských hor Muhu sídlí právě tady. Nejvyšším bodem Černostudničního hřebenu je Černá studnice (869 m n.m.).

Vypravili jsme se tentokrát v rozšířeném vydání. Posbírali jsme ty nejodvážnější ze cvičáku, kteří měli čas a byli natolik zdatní, aby trasu zvládli a mohlo se vyrazit - čtyři lidi, pět psů, rozhodně skupinka, kterou nešlo přehlédnout. Cestu jsme si zpestřili hledáním keší, kterých nebylo zrovna málo. Výlet se obešel bez jakýchkoliv pranic, dokonce i Grejsi si odpustila neustálé napomínání choďáka Argouše, který jí věčně leze na nervy jeho neposlušností :O). Foto Ing. Lucie zde.

 
     
 

 Jedlový důl a vodopády Jedlové                                                                                                      

Krásná procházka do Jedlového dolu v blízkosti Josefova Dolu. Terén je dost náročný, kola jsou tu zakázána a s kočárkem se také moc daleko nedostanete. Vodopády jsou nejhezčí z jara, kdy taje sníh a je hodně vody. Jedenáctého dubna tu byl místy ještě až jeden metr sněhu, pro psy úplná paráda. Foto Ing. Lucie s choďákem zde.

 
     
 

 Oldčichovský Špičák                                                                                                                        

Trasa začíná na parkovišti v Oldřichovském sedle. Trasa vede po značené naučné stezce na Skalní hrad až na rozcestí u Hřebencového buku. Dále po zelené na rozcestí pod Špičákem. Zde odbočit na žlutou turistickou značku, která vede přes Špičák zpět k Hřebencovému buku. Tentokrát se na tomto rozcestí dáme po modré značce. U další tabule naučné stezky odbočíme doleva z modré značky na neznačenou cestu. Z této cesty se napojíme na cyklostezku, která nás dovede zpět do Oldřichovského sedla.

Foto na rajčeti.

 
     
 

 Krásná Máří                                                                                                                                     

18 km dlouhá trasa. Z Hejnic od kostela po zelené tur. značce směrem na Ferdinandov a po Rauscheckově cestě na Hřebínek. Cestou vás provází naučná stezka "Lesy Jizerských hor", na Hřebínku je možnost malého občerstvení. Na Hřebínku se vydáme po žluté značce směrem na Krásnou Máří. Na rozcestí pod Ptačími kupami pokračujeme po červené značce. Podél silnice se nachází skalní útvary: Čarostřelec, Modla, Krásná Máří. Červená značka nás dovede na Maiwaldovu smrt, tam se vydáme po žluté trase z kopce dolů, žlutá značka se opět napojuje na zelenou Rauscheckovu cestu. Cesta z Hřebínku na Krásnou Máří je velmi frekventovaná cyklistická trasa. Foto na rajčeti.

 
     
 

 Polední kameny                                                                                                                               

Do patnácti kilometrů dlouhá trasa. Od nádraží v Bílém Potoce po červené značce sejdeme na rozcestí se zelenou. Po zelené se vydáme směrem na vodopády Černého potoka. Vyškrábeme se Severními svahy Jizerských hor, kolem vyhlídky Hajní kostel, Kozí stezkou až na rozcestí Nad Černým potokem. Tam po neznačené panelové cestě na Hütterův kříž a dál až k místu, kde cestu kříží žlutá turistická značka. Vydáme se doleva po žluté značce na Polední kameny. Z Poledních kamenů na Frýdlantské cimbuří. Cesta vede dost náročným, ale krásným terénem. Z Frýdlantského cimbuří sejdeme z prudkého kopce zpět na zelenou značku a po ní se vrátíme zpátky. Foto na rajčeti.

 
     
 

 Paličník                                                                                                                                            

Původně to měl být kratší 10 km dlouhý výlet, nakonec to vyšlo na 15,5 km. Vyšly jsme od Bartlovy boudy po žluté tur. značce na Paličník. Cesta vede podél Hájeného potoka, takže je dostatek vody pro psy. Pod Paličníkem se cesta napojuje na modrou značku, která vede na rozcestí Předěl. Tam jsme chtěly jít po zelené značce přes Šindelový důl zpět na Bartlovu boudu. Ovšem nevšimly jsme si, že je změna značení oproti mapě a místo Šindelového dolu jsme nevědomky došly na Smědavu. A výlet si tak prodloužily o pět kilometrů. Ze Smědavy vedla cesta převážně po silnici, nebo vyšlapanou stezičkou vedle silnice až na Bartlovku. Foto zde.

 
     
 

 Vodopády Štolpichu                                                                                                                         

Cca 7 km dlouhá trasa vede z Hejnic po zelené turistické značce přes Ferdinandov (1,5 km po silnici), pak uhýbá do hustého bukového lesa. Ze zelené značky přejdeme na žlutou. Širokou cestu vystřídá pěšina vyšlapaná mezi balvany. Trasa vede podél balvanité říčky Velký Štolpich, takže má pes dostatek příležitostí se smočit a osvěžit. Nad vodopády přejdeme na červenou turistickou značku, která nás dovede zpět do Hejnic. Trasa je dost náročná, ale stojí zato. Foto zde.

 
     
 

 Smědava                                                                                                                                          

Trasa po náhorní plošině Jizerských hor se spoustou rašelinišť a klečovými loukami. Z parkoviště na Smědavě po modré turistické značce směrem na Kneipu, na Čihadla a po žluté pod Smědavskou horou zpátky. Foto na rajčeti.

 
 

zpět na výlety